Национален символ на Туркменистан

АХАЛТЕКИНСКА
Akhal-Teke Horse (Equus ferus caballus)
Ахал Теке е една от най-древните породи коне. Произхожда от Туркменистан, където е национален символ. Така наречените „златни коне” са адаптирани към суровите климатични условия на азиатските пустини и са известни със своята бързина и издръжливост на дълги преходи. Породата е популяризирана от руснаците, които създават развъдна популация в руските конезаводи и стопанства, много Ахал-теке са развъждани в конезавода Терк в Северен Кавказ. В световен мащаб представителите на породата наброяват около 3500, предимно Туркменистан и Русия, но също така и Европа, Австралия и Северна Америка.
Трудно е да проследи точното потекло на ахалтекинеца, по всяка вероятност предците на породата са Низийските коне, съществували преди 3 000 години. Други твърдят ,че конете са потомци на обяздените от монголските нашественици през 13 и 14в. Породата е много близка до Туркменския кон, някога развъждан в Иран. Някои историци вярват, че Ахалтекинският и Туркменският кон са разклонения на една порода. Спорен е въпросът дали арабското влияние е родоначалник или е развито впоследствие. Също така се счита , че топлокръвните породи – Арабска, Туркменска, Ахалтекинска и Барб са развити от един единствен „ориенталски кон”.
За пръв път конете се появяват в района на Туркменистан, пустинята Кара Кум и са били наричнаи Аргамакс. През 1881г. Туркменистан става част от Руската империя.По време на войната с местните племена руският генерал Куропаткин проявява интерес към конете. След войната той основава развъдно стопанство и преименува конете „Ахал-Теке” на племето Теке, което е живяло в близост до Ахал оазис. Руснаците отпечатват първата родословна книга през 1971г., която включва 287 жребци и 468 кобили.
Породата намалява значително, когато Съветският съюз изисква конете да бъдат използвани като източник на месо.Към днешна дата. правителството на Туркменистан използва конете като дипломатически подарък и набира средства за за подобряване на породата. Мъжките представители не се кастрират в Центална Азия.
В началото на XX в. се провежда кръстосване между Ахал Теке и Английски чистокръвен кон с цел да се създаде по-бърз на дълги разстояния състезателен кон. Английските Ахал-Теке не били толкова издръжливи, както арабските им предци и много от тях загинали вследствие на суровите условия в Централна Азия. Ахалтекинската порода повлиява развитието на много други породи коне, едни от тях са Тракененска Будьоновска Карабах и Карабаир.
Aхалтекинска порода е сред най-отличителните и необикновени породи в света. Аристократът на пустинята има издължена и елегантна, но здрава конституция, може да издържи дълго време без прием на вода. Характерна особеност в екстериора е т. н. еленова шия. Тя заема вертикално положение спрямо главата, поради което линията на долната устна на коня съвпада с хоризонталната линия, идваща от холката. Главата е изящна с правилен леко изпъкнла профил. Конете са с леко замускулен гръб, сравнително плитък гръден кош, хоризонтално наклонена крупа. Често се среща плоско коляно и саблиста постановка на задните крайници. Крайниците са с добре очертани сухожилия с малки копита и здрав копитен рог. Цветът на космената покривка е кестеняв, алест, изабела, кремав със златист оттенък или перлен оттенък. Ахал Теке достига височина от 147 до 162 см.
По темперамент ахалтекинецът е опърничав, своевеолен. Изисква строго, но не грубо отношение.Работата с този кон не е подходяща за неопитни, той не реагира добре на наказания и може да бъде отмъстителен.
Ахалтекинецът е от групата на пустинните породи и е типичен кон за езда.Характерни качества ,които притежават онете са издръжливост и скорост .Поради естествения си атлетизъм Ахал Теке е отличен състезателен кон в изпълнения на дълги разстояния, в дисциплините обездка, прескачане с препятствия, всестранна езда и издръжливост.